build a website for free

DISKUZE:
Budoucnost skautingu
začíná nyní

Junák – český skaut posledních deset let roste, a když to půjde podobně i v dalších letech, bude nás v roce 2031 asi 100 tisíc. Budeme mít stále dostatek kvalitních vedoucích oddílů i velké množství nadšených dětí? Kromě počtu členů nám v posledních letech roste sebevědomí, nebojíme se velkých věcí a Junák – český skaut se nebojí zasahovat i do společenského dění. Čím dál více lidí také prošlo skautskými oddíly a celkové vnímání skautingu širokou veřejností je velmi pozitivní. V roce 2031 budeme svobodně fungovat více než čtyřicet let. 

ZÁKLADNÍ OTÁZKY

Jak bude vypadat svět a český skauting v roce 2031? 

Jakou měnou budeme platit a jakými auty budeme jezdit? 

Jaké výzvy nás všechny čekají? 

A jaká bude role skautů a skautek ve společnosti 

a skutečně nás za 14 let může být až sto tisíc? 


Na všechny tyto otázky se pokusíme společně odpovědět. 

Budoucnost skautingu i našeho světa začíná už nyní.

"Osobně se nejvíce těším, že se během diskuzí budeme zamýšlet nad tím, co bude jinak v roce 2031 - co budou dělat dospělí členové Junáka a jakým výzvám bude naše organizace čelit i vzhledem ke změnám ve společnosti, technologiím apod. Také doufám, že se nám podaří odpovědět si na otázku, jestli bychom už nyní měli začít plánovat nějaké změny a co pro to můžeme udělat."

Jana Vytásková (Ferda), garant diskuzí projektu Svojsíkův sen

Díky, že jste si povídali s námi.

Praha: Ve sdílení vidíme budoucnost

Podtitul první diskuze, která se uskutečnila 18. prosince 2017 v Praze ve Skautském institutu na Staromáku, napovídá, že se úvodní keynote týkala cestování a sdílené ekonomiky. Hostem byl Václav Gráf z Airbnb. 

Brno: Politika je a bude všude kolem nás

Druhá diskuze se uskutečnila v předvečer druhého kola prezidentské volby 25. ledna 2018 v Brně ve Skautském institutu na Moraváku.
S úvodním slovem vystoupil politolog z MUNI Stanislav Balík (Ježek)

Plzeň: Přežije-li kultura, přežije národ

Třetí diskuze se uskutečnila v den zamyšlení, tedy 22. února 2018 v Plzni v centru Střecha. Se svým pohledem na budoucnost kultury vystoupil Jiří Suchánek, ředitel projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015.

Ostrava: Budeme
žít v Matrixu?

Čtvrtá diskuze se uskutečnila v neděli 18. března 2018 v Ostravě v posledním patře Tieto Towers. Úvod patřil technologiím a Rostislavu Fojtíkovi (Natanovi) z Katedry informatiky a počítačů Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity. 

České Budějovice: Budoucnost nesmí být tekutá

Pátá diskuze zavítala 6. dubna 2018 do města, kde by chtěl žít každý, tedy do Český Budějovic, do Skautského centra Krajinská. Úvod patřil videu Miloše Říhy (Šípka), sociologa a ředitele Skautského institutu.

Olomouc: Svět je všude kolem nás

Poslední šestá diskuze se uskutečnila 22. května 2018 v Divadle na cucky v Olomouci. O budoucnosti divadla, aktivismu a veřejném život se zamyslel ředitel divadla Jan Žůrek.

Diskuze v Praze, Brně, Plzni a Olomouci se konají za podpory Skautského institutu, který zřizuje Junák - český skaut.
SI zapůjčuje zdarma prostory, není organizátorem akce.

Diskuze v Ostravě se konala v rámci projektu Ostravské roverské večery.
Diskuze v Českých Budějovicích se konala za podpory skautské iniciativy BUĎ ROVER,