html web templates

Diskuze: Budoucnost skautingu začíná nyní

Praha – Brno – Plzeň – Ostrava – České Budějovice – Olomouc

Junák – český skaut posledních deset let roste, a když to půjde podobně i v dalších letech, bude nás v roce 2031 asi 100 tisíc. Budeme mít stále dostatek kvalitních vedoucích oddílů i velké množství nadšených dětí? 

Kromě počtu členů nám v posledních letech roste sebevědomí, nebojíme se velkých věcí a Junák – český skaut se nebojí zasahovat i do společenského dění. Čím dál více lidí také prošlo skautskými oddíly a celkové vnímání skautingu širokou veřejností je velmi pozitivní. V roce 2031 budeme svobodně fungovat více než čtyřicet let. 

Jak bude vypadat svět a český skauting v roce 2031? Jakou měnou budeme platit a jakými auty budeme jezdit? Jaké výzvy nás všechny čekají? A jaká bude role skautů a skautek ve společnosti a skutečně nás v roce 2031 může být až sto tisíc? 

Diskuze v Praze, Brně, Plzni a Olomouci se konaly za podpory Skautského institutu. Diskuze v Ostravě se konala v rámci projektu Ostravské roverské večery. Diskuze v Českých Budějovicích se konala za podpory skautské iniciativy Buď rover.


Diskuze v Praze, Brně, Plzni, Ostravě, Českých Budějovicích a v Olomouci ukázaly, že téma budoucnosti a zapojení mladých dospělých je podnětná. Na diskuzích jsme se bavili o sdílené ekonomice a cestování, politice, kultuře, technologiích, sociologii a době tekuté a také o aktivismu a o zapojení do veřejného života. Před 13 lety mnohé z povolání, ve kterých mnozí z nás dnes pracují, neexistují. A stejné tomu bude za 13 let. A za 13 let – v roce 2031 – tomu nebude jinak. Stojíme před výzvami, tak je pojďme přijmout. Ať si za 50 let nemusíme vyčítat, že jsme nic neudělali. 
Budoucnost prostě začíná nyní.

Praha: Ve sdílení vidíme budoucnost

Podtitul první diskuze, která se uskutečnila 18. prosince 2017 v Praze ve Skautském institutu na Staromáku, napovídá, že se úvodní keynote týkala cestování a sdílené ekonomiky. Hostem byl Václav Gráf, manažer Airbnb pro střední a východní Evropu.

Mobirise

Brno: Politika je a bude všude kolem nás

Druhá diskuze se uskutečnila v předvečer druhého kola prezidentské volby 25. ledna 2018 v Brně ve Skautském institutu na Moraváku. S úvodním slovem vystoupil politolog z MUNI Stanislav Balík (Ježek)

Mobirise

Plzeň: Přežije-li kultura, přežije národ

Třetí diskuze se uskutečnila v den zamyšlení, tedy 22. února 2018 v Plzni v centru Střecha. Se svým pohledem na budoucnost kultury vystoupil Jiří Suchánek, ředitel projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015.

Mobirise

Ostrava: Budeme žít
v Matrixu?

Čtvrtá diskuze se uskutečnila v neděli 18. března 2018 v Ostravě v posledním patře Tieto Towers. Úvod patřil technologiím a Rostislavu Fojtíkovi (Natanovi) z Katedry informatiky a počítačů Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity.

Mobirise

České Budějovice: Budoucnost nesmí být tekutá

Pátá diskuze zavítala 6. dubna 2018 do města, kde by chtěl žít každý, tedy do Český Budějovic, do Skautského centra Krajinská. Úvod patřil videu Miloše Říhy (Šípka), sociologa a ředitele Skautského institutu.

Mobirise

Olomouc: Svět je všude
kolem nás

Poslední šestá diskuze se uskutečnila 22. května 2018 v Divadle na cucky v Olomouci. O budoucnosti divadla, aktivismu a veřejném život se zamyslel ředitel divadla Jan Žůrek.

Svojsíkův sen © 2017–2020